Diaľnice v Chorvátsku
Slovenskí dovolenkári najčastejšie jazdia po diaľnici A1, ktorá sa začína pri Záhrebe, ide na juhozápad smerom k moru a neskôr sa otočí na juh a pokračuje popri pobreží Jadranského mora. Celkovo má dĺžku 483 kilometrov.
Prechádza okolo destinácií ako Zadar, Šibenik, Split a Makarska a aktuálne sa končí pri meste Ploče. Odtiaľ sa dá po okresných cestách pokračovať cez Bosnu a Hercegovinu až do Dubrovníka.
Okrem diaľnice A1 využívajú dovolenkári dve diaľnice, ktoré ich privedú od hraníc k mestu Záhreb:
Cestujúci zo Slovinska využijú diaľnicu A2, ktorá sa začína pri hraničnom priechode Macelj - tento úsek je dlhý 60 kilometrov.
Diaľnica A4 prichádza do Záhrebu od maďarského hraničného priechodu Goričan/Letenye - tento úsek má približne 90 kilometrov.
Mesto Záhreb sa obchádza po diaľničnom obchvate, za ktorého prejazd sa mýto nevyberá.
Ako funguje mýto v Chorvátsku
Na mýtnych bránach môžete platiť chorvátskou menou (kunami), eurami aj platobnými kartami. V prípade platby eurami sa cena v kunách prepočítava mierne nevýhodným kurzom a vodič dostane výdavok v kunách.
Práve pri platobných bránach vznikajú najväčšie zápchy, a to najmä v lete cez víkend, keď sa presúva najviac dovolenkárov. Bránu Lučko pri Záhrebe, ktorou sa začína diaľnica A1, museli rozšíriť na 15 prúdov, okrem nej sa na pri Záhrebe môžete pripojiť na diaľnicu cez desaťprúdovú bránu Demerje.
Za cestu po diaľnici od hraníc k moru zaplatíte na mýte - podľa vzdialenosti - približne od 20 do 40 eur.
Cenník diaľnice A1 Zagreb - Ploče nájdete na tomto linku. Uvádzame prehľad najbežnejších trás s cenami:
https://hac.hr/hr/cjenik_autocesta/A1?c=Zagreb
Za chorvátske diaľnice môžete zaplatiť elektronicky pomocou systému ENC. Touto skratkou sú označené aj mýtne brány, cez ktoré môžete prejsť len s mýtnou jednotkou.
Výhodou elektronického mýta je to, že prejazd cez mýtne brány je rýchlejší. Stále musíte pred rampou zastaviť, no po pípnutí palubnej jednotky môžete ďalej pokračovať. V pruhoch vyhradených pre elektronické mýto navyše zvyčajne stojí menej ľudí.
Elektronické mýto je aj lacnejšie o 21,74 percenta pri všetkých spôsoboch dobíjania. Za 100 kún si tak nabijete kredit v hodnote 127,78 kuny.
Palubnú jednotku si môžete kúpiť s kreditom v troch hodnotách:
Mýtnu jednotku predávajú na diaľničných priechodoch a čerpacích staniciach, lepí sa na čelné sklo. Uvádzaná výdrž batérie je okolo päť rokov, v prípade vybitia si musíte vymeniť palubnú jednotku za novú, čo by malo byť bezplatné.
Mýto si môžete nabiť na tejto internetovej stránke. Môžete si tiež kúpiť kupón na čerpacích staniciach (v hodnote 100, 300, 500 alebo 900 kún) a kredit si dobiť odoslaním kódu cez SMS.
https://prodaja.hac.hr/
Palubná jednotka je registrovaná na meno, nie na evidenčné číslo auta, je preto prenosná. Môžete si ju napríklad požičať od známych.
Pozor: Tak ako na Slovensku prevádzkuje všetky diaľnice Národná diaľničná spoločnosť, v Chorvátsku je diaľničná sieť rozdelená medzi štyroch rôznych prevádzkovateľov. O výber mýta na diaľnici A2 sa stará firma Autocesta Zagreb-Macelj, ktorá nepodporuje elektronický výber mýta, takže ak idete do Chorvátska cez Slovinsko, od hraníc po Záhreb za mýto zaplatíte len v hotovosti alebo platobnou kartou.
Okrem diaľničného mýta v Chorvátsku musia vodiči počítať aj s diaľničnými známkami v krajinách, cez ktoré budú do Chorvátska prechádzať - Maďarsko alebo Slovinsko a Rakúsko.
Maďarsko prešlo na elektronické diaľničné známky už v roku 2008. Diaľničná známka sa registruje na evidenčné číslo vozidla, vodič sa pri kontrole musí vedieť preukázať dokladom o jej zaplatení.
Okrem predajných miest, ako sú čerpacie stanice či hraničné priechody, si môžete maďarskú diaľničnú známku kúpiť aj cez internet alebo prostredníctvom SMS.
Okrem Maďarska a Slovenska zaviedlo elektronickú diaľničnú známku už aj Rakúsko, hoci naďalej ostáva v ponuke aj klasická nalepovacia. Na výber je desaťdňová, dvojmesačná a ročná známka.
V prípade elektronickej vodič pri kúpe zadá evidenčné číslo vozidla, štát registrácie vozidla, e-mailovú adresu a spôsob platby. Nevýhodou je nutnosť si elektronickú známku kúpiť 18 dní vopred, vodič si ju tak nemôže kúpiť, až keď sa blíži k hraniciam - dôvodom je lehota ochrany spotrebiteľa.Ceny českých a maďarských diaľničných známok sa môžu meniť podľa aktuálneho kurzu.
V Maďarsku platí uvedená suma pre osobné auto do 3,5 tony a do sedem miest na sedenie vrátane, osobné autá s ôsmimi alebo deviatimi miestami platia drahšiu sadzbu. Na Slovinsku platí drahšia sadzba pre autá do 3,5 tony, ktoré sú v mieste prednej nápravy vyššie ako 1,3 metra - zoznam modelov v slovenčine nájdete na tomto linku.
https://www.dars.si/Dokumenti/3_vinjete
Všetko o diaľničných známkach v Rakúsku si môžete prečítať na tomto linku.
https://auto.sme.sk/c/20713135/dialnicne-znamky-rakusko-2018-nalepka-aj-elektronicka.html
Sledujete nás aj na Facebooku? Pokud nie, mali by ste.
https://www.facebook.com/ubytovanievsukromychapartmanoch
https://www.facebook.com/ostrovvirsukromneapartmany
Cesta na vytúženú dovolenku, pracovnú cestu či výlet do hôr sa
nemusí vždy končiť podľa očakávaní. Prípadná zlomená ruka alebo noha,
rôzne druhy ochorení spojené s pobytom v nemocnici či náhla bolesť
zubov, môžu rázom zmeniť pohodové chvíle oddychu a práce na hotové
peklo. Preto je lepšie vziať rozum do hrsti a dopredu sa poistiť pred
možnými neočakávanými udalosťami a eliminovať ich dopady. Pre viac
informácií ma neváhajte kontaktovať či už telefonicky na čísle 0918 714
991 alebo správou.
Čo všetko zahrňuje komplexné cestovanie poistenie
Súčasťou uvedeného balíčka je takisto:
Dôležité telefónne čísla na území Chorvátska:
Jednotné číslo pre všetky núdzové situácie: 112
Prvá pomoc: 194
Hasiči: 193
Polícia: 192
Ak je potrebné odstrániť poruchu, alebo odtiahnuť vozidlo do servisu, je možné volať Pomoc na ceste na tel.: 1987 (pri telefonovaní zo zahraničia alebo mobilného telefónu vytáčajte +385 1 1987).
V prípade dopravnej nehody je možné volať aj číslo 112. Toto číslo je možné volať kedykoľvek, cez deň, v noci, bez ohľadu na to, kde sa volajúci v Chorvátsku nachádza. Volanie je bezplatné. Hovor je možné uskutočniť cez všetkých mobilných operátorov. K dispozícii sú na tomto čísle operátori hovoriaci po anglicky, nemecky, taliansky, maďarsky a slovensky.
Číslo 112 je vhodné volať, ak volajúci potrebuje rýchlu zdravotnícku
pomoc, pomoc hasičov, polície, záchrannú horskú službu, prípadne inú
pomoc. Stručne treba povedať kto volá, čo sa stalo, kde, kedy, či sú tam
zranení a aké sú zranenia.
Mysleli sme aj na českých návštevníkov nášho krásneho ostrova. Cestovné poistenie môžete dojednať v priebehu niekoľkých minút na nasledujúcom odkaze.
Chorvátsko má vynikajúce dopravné prepojenie, a to tak medzi morom a
vnútrozemím, ako aj voči ostatným častiam Európy. Odporúčame Vám
dodržiavať dopravné predpisy, ktoré sa veľmi neodlišujú od predpisov v
ostatných európskych krajinách. Dôležité je však pripomenúť niektoré
výnimky: povinne zapnuté svetlá vo dne v noci, používanie mobilného
telefónu je s výnimkou handsfree zariadenia, počas jazdy zakázané,
povinné je používanie bezpečnostného pásu. Obsah alkoholu v krvi sa
nepokutuje do úrovne 0.5 promile, no v prípade dopravnej nehody sa aj
nižšia hodnota postihuje ako samostatný priestupok.
Obmedzenie rýchlosti:
24 hodinová nonstop služba na diaľnici - 1987.
Benzínové čerpacie stanice počas turistickej sezóny vo väčších centrách
sú väčšinou otvorené od 0 do 24 hod., mimo sezóny od 7 do 20 hod.
Všetky čerpacie stanice majú v predaji Eurosuper 95, Super 95, Super 98,
Super plus 98, Euro Diesel a Diesel, pričom lepšie zásobené benzínky
majú aj plynové palivo.
Diaľničné poplatky sa hradia podľa dĺžky
prejdenej diaľnice a príslušnej skupiny vozidla. Na mýtniciach sa dá
platiť diaľničný poplatok v hotovosti i kartou - AMERICAN EXPRESS,
DINERS, MASTER CARD, MAESTRO, VISA. Informácie o výške diaľničného
poplatku nájdete na stránke www.hak.hr
Každý vodič musí mať pri sebe platný vodičský, technický preukaz, ako aj doklad o poistení – tzv. zelenú kartu.
Ak vodič nie je zároveň aj majiteľom auta, policajt si môže vypýtať aj overené prehlásenie majiteľa auta (v chorvátskom alebo anglickom jazyku), že auto vodičovi naozaj požičal.
Na chorvátskych cestách musí mať dieťa do 5 rokov povinne autosedačku.
„Podľa platnej legislatívy je možné maloleté dieťa prevážať pripútané v detskej autosedačke len na zadných sedadlách. Na prednom sedadle je možné prevážať v detskej autosedačke len dieťa vo veku do dvoch rokov pri splnení zákonom stanovených podmienok.“
- Ešte pred cestou si skontrolujte technický stav vozidla, najmä chladiacu sústavu a klimatizáciu.
- Cestu si plánujte s dopravným plánovačom, v ktorom sú uvedené dni, cestné ťahy či smery najväčšej očakávanej hustoty cestnej premávky. Najzaťaženejšie dni v doprave sú piatok, sobota a tie dni, keď sa menia turnusy, teda na začiatku mesiaca, v strede a na konci mesiaca.
- Predpokladané miesta výskytu dlhých kolón áut sú hraničné prechody, cestariny – mýtnice a zjazdy z diaľnic do konkrétnych destinácií.
- Pred miestami, kde sa vyskytujú dlhé kolóny, je dobré myslieť na dotankovanie dostatočného množstva paliva a zabezpečiť si dostatok stravy či tekutín na pitie. Takýto režim treba dodržiavať aj ak cestujete s deťmi.
- Pri cestovaní do Chorvátska môže turistom výrazne pomôcť mobilná aplikácia „HAK“ alebo informácie na stránke www.hak.hr, ktoré prevádzkuje Hrvatski autoklub. V mobilnej aplikácii môžu nájsť informácie o stave na cestách a hraničných prechodoch (aj cez kamery), ceny palív a ceny poplatkov za cesty a rôzne ďalšie užitočné informácie.
Chorvátska štátna letecká
spoločnosť Croatia Airlines spája svojimi priamymi letmi Chorvátsko s
väčšinou európskych destinácií: Amsterdam, Viedeň, Brusel, Frankfurt,
Londýn, Mníchov, New York, Paríž, Rím, Sarajevo, Skoplje, Zürich,
Düsseldorf, Kodaň, Podgorica a Priština, pričom v spolupráci s ďalšími
aerolíniami spája Chorvátsko s celým svetom.
Letiská v Chorvátsku: Záhreb (najväčšie chorvátske letisko), Split, Dubrovník, Osijek, Zadar, Pula, Brač, Lošinj a Rijeka/Krk.
Chorvátsko má spojenie
pravidelnými medzinárodnými autobusovými líniami so susednými krajinami a
väčšinou západoeurópskych krajín. Autobusové stanice sa nachádzajú vo
väčších chorvátskych mestách: Záhreb, Osijek, Rijeka, Pula, Split,
Šibenik, Zadar, Dubrovník; informácie o autobusových linkách získate zo
zahraničia najľahšie telefonicky na čísle +385 (0)1 61 12 789 z
Chorvátska telefonicky na čísle 060 313 333.
Chorvátske železnice spájajú krajinu priamo so Slovinskom, Bosnou a
Hercegovinou, Maďarskom, Talianskom, Rakúskom, Švajčiarskom, Nemeckom a
Srbskom, v kombinácii s ostatnými linkovými vlakmi aj s takmer všetkými
ostatnými európskymi krajinami.
Informácie o cestovnom poriadku
nájdete na čísle 060 333 444. Informácie o medzinárodných železničných
linkách na čísle: +385 1 4573 283 alebo na internetovej stránke: www.hznet.hr
Pripravili sme pre vás orientačnú porovnávaciu tabuľku s nákladmi na dopravu k nám na ostrov Vir.


Jednotné číslo pre všetky núdzové situácie: 112
Prvá pomoc: 194
Hasiči: 193
Polícia: 192
Pomoc motoristom na cestách: 1987 (ak telefonujete zo zahraničia, alebo z mobilného telefónu, vytáčajte +385 1 1987)
Štátna centrála pre pátranie a záchranu na mori: 195
Predpoveď počasia a situácia na cestách: 060 520 520
Ak je potrebné odstrániť poruchu, alebo odtiahnuť vozidlo do servisu, je možné volať Pomoc na ceste na tel.: 1987 (pri telefonovaní zo zahraničia alebo mobilného telefónu vytáčajte +385 1 1987).
V prípade dopravnej nehody je možné volať aj číslo 112. Toto číslo je možné volať kedykoľvek, cez deň, v noci, bez ohľadu na to, kde sa volajúci v Chorvátsku nachádza. Volanie je bezplatné. Hovor je možné uskutočniť cez všetkých mobilných operátorov. K dispozícii sú na tomto čísle operátori hovoriaci po anglicky, nemecky, taliansky, maďarsky a slovensky.
Číslo 112 je vhodné volať, ak volajúci potrebuje rýchlu zdravotnícku pomoc, pomoc hasičov, polície, záchrannú horskú službu, prípadne inú pomoc. Stručne treba povedať kto volá, čo sa stalo, kde, kedy, či sú tam zranení a aké sú zranenia.
Ďalšie informácie:Ako? Ľahko a rýchlo.
Cestovanie je mojim koníčkom. Začínala som na strednej - od marca do
novembra na víkendovky na Strome života, cez model s batohom cez celú
Európu až po súčasnosť - už pomerne usadnuté rodinné dovolenky. Balenie
až tak nemusím, ale ako plánovač (poznáte to: družstevný byt - prvé
dieťa - dovolenka v Jugoslávii - druhé dieťa) mám svoje páky.
Teda skôr zoznam.
Každým rokom aktualizujem, vytlačím, kontrolujem, dopíšem chýbajúce a
po návrate uložím (aby som na ďalší rok opäť mohla aktualizovať,
vytlačiť...). Zdal sa mi to normálny (analyticko - syntetický postup,
ale keďže si ho už tento rok odo mňa pár ľudí pýtalo, dávam ho do pľacu.
Určite nie je dokonalý a je skôr na autodopravu. Budem rada, ak sa
pridáte a pripojíte do diskusie svoje vlastné zlepšováky.
Čo si zabaliť na letnú dovolenku?
Doklady:
Pasy
Cestovné poistenie
Európsky preukaz poistenca
Platobná karta
Peniaze
Mapa cesty / navigácia
Ako zbaliť auto?
Technický stuff:
Mobil, nabíjačka
Fotoaparát, kamera (nahrávacie médium), nabíjačka
Laptop (pre deti na ukrátenie času počas cesty), CD, DVD
Chladnička do auta a chladiace vložky (dať zmraziť aspoň 3 dni vopred)
Adaptér na zástrčku (ak idete do cudziny s iným tvarom elektrických zástrčiek)
Vysielačky (niekto to rád používa miesto mobilu, niekto počas jazdy vo viacerých autách, nám sa moc neosvedčili)
K vode:
Na tienenie: slnečník, polovičný plážový stan, slnečná plachta s lanom a karabínkami
Na prevoz vecí na pláž (ak je ďaleko): golfový kočík alebo taška na
kolieskach, 2* obyčajná väčšia plážová taška, taška na chladenie
Vodné pomôcky (podľa veku detí a ich plaveckých schopností): plávacia
vesta, plávacie koleso, rukávniky, surf, topánky do vody (hlavne
Chorvátsko)
Na ležanie (ak nie sú lehátka): karimatky s gumou, ktorou ich spojíte a pripevníte na kočík / tašku
Na hranie - malé deti: formičky, misky rôznych veľkostí, lopatka, autíčko, lopta (nafukovaciu odfukuje, skôr tenisák)
Na hranie - väčšie deti: ceruzky, papier, karty, lego, knihy
Nadštandard, ktorý poteší: malý nafukovací čln, veslá, potápačské okuliare a šnorchel, plutvy, nafukovačka
Hračky:
Tu by som voľbu nechala skôr na deti, dať im priestor
(ich malý ruksak), nech si zbalia svoje poklady. Nám sa najviac
osvedčili práve autíčka, lego, kihy, ceruzky, papier, spoločenské hry.
Nezabudnite na obľúbeného plyšového zvera alebo vankúšik!
U nás je dovolenka synonymom hrania a čítania - na pláž karty -
sedma, faraón, monopoly (kartové sú rýchle a zábavné), na večer
osadníci, sudoku a krížovky pre tatina. A ako zabaviť deti počas cesty?
Riady:
panvica, hrniec na ryžu (toto je luxus, ale ja chcem mať istotu, že
budem mať v čom variť, neznášam, keď sa mi veci pripaľujú) / na našich
aparmtanoch mate všetko čo treba.
plastikové taniere + misky (keď chceme byť preč na pláži celý deň)
plastové krabice na prenos jedla (ovocie, keksíky)
dobrý nožík - vreckovy
Lieky:
Pri liekoch budete zohľadňovať vlastné potreby, možno vás inšpiruje táto lekárnička na cesty. Čo by som určite nevynechala:
Na teplotu: paralen, ibalgin, teplomer, odmerku
Na dehydratáciu a úpal: rehydratačný roztok
Na spáleniny: sprey alebo krém s obsahom panthenolu
Na odreniny a vyvrtnutia: elastický obväz, leukoplast, dezinfekčný
roztok, pinzetu, ihlu (na vyberanie tŕňov z morského ježka), gázové
štvorce
Krém na štípance
Na kašeľ: na podporu uvoľnenia hlienov aj na zastavenie suchého dráždivého kašľa
Drogéria:
krém na opaľovanie a po opaľovaní,
šampón, mydlo,
zubné kefky a pasta,
tyčinky do uší,
strojček na holenie alebo žiletka a pena,
tekutý prášok,
repelent
vložky, tampóny...
Oblečenie:
Všeobecne:
1 uterák na člena výpravy na pláž (u nás *4)
1 uterák /župan na člena výpravy na izbu
1 uterák na ruky
Deti:
4 - 6 tričká s krátkym rukávom (primerane dĺžke pobytu, ale však aj prať sa dá), 1 s dlhým rukávom
1 dlhé nohavice
1 tepláčiky
3 krátke nohavice / sukničky /šaty
1 pyzamo
1 sveter
1 bunda
2 - 3 klobúčiky - čiapočky,
3 plavky (aby sa priamo na pláži mohli prezliekať a neboli v mokrých)
spodné prádlo
pevné topánky, sandálky, topánky do vody
Dospeláci:
4 - 6 tričká s krátkym rukávom (primerane dĺžke pobytu, ale však ja prať sa dá), 1 s dlhým rukávom
1 dlhé nohavice
2 krátke nohavice / sukne /šaty
plážové šaty / sukňa...
1 pyžamo
1 sveter
1 bunda
klobúk / čiapka
2 - 3 plavky
spodné prádlo
pevné topánky, sandále, topánky do vody
Jedlo:
Mne sa najviac osvedčila metóda jedálneho lístka. Podľa
toho balím hlavne mäso (ale zavarené nie surové) a základné potraviny,
aby bolo z čoho. Keďže sa už zhruba orientujem v chorvátskych cenách,
zdá sa mi, že má význam nosiť chleba (v rozumnom množstve), mäso
zavarené, sladkosti a slanosti, lekváre a zeleninu / ovocie z domácej
záhrady.
Ovocie a zelenina je tam krásne (bohužiaľ už v porovnateľných cenách
ako u nás ale s neporovnateľnou chuťou), výborné sú syry, pršut a
špecialitky ako sardelkové očká s kozím syrom, cestoviny a ryža boli v
našich cenách, kyslá smotana je proste mňam.
Pre malé deti:
Nemám osobnú skúsenosť, ale mamičky nedojčených detí odporúčajú brať
osvedčené UM, zmena môže priniesť zdravotné komplikácie, ktoré pokazia
celú dovolenku. Prso nijak špeciálne nebalíme, stačí ho nezabudnúť.
Pokiaľ nemáte chuť riešiť príkrmové kašičky, zoberte si overené fľaškové výživy.
Pochutiny:
Soľ, cukor, čierne korenie, paprika, bujón, kečup, iné obľúbené
korenie, olej, sójová omáčka, vínny ocot / APARTMAN EMA dava k
dispozicii/
Káva, čaj, sirup (skúste deti učiť na zvýšený príjem tekutín už doma, inak sa v noci častejšie budia na smäd)
Osvedčil sa nám balík vody v 7 dl fľašiach, dobre sa nosia na pláž
(zoberte si citrón, kyslá voda chutí aj teplá) RAJEC sa oplati na akcii
kupit
Detské piškóty, hrozienka, sušené slivky, cereálne tyčinky,
cereálie (inými slovami "vtáčí zob" na pláž - pri vode deti ľahko
vyhladnú)
Lekvár od babičky
Jedálny lístok
A na záver môj jedálny lístok s jedlami do 20 min.
Nie je to nominácia na Michelinovu hviezdu, skôr spôsob, ako sa pri
šporáku nezblázniť
Inak toľko kura nevarím, len je to mäso, čo je za 20 min spoľahlivo uvarené.
1. Chilli con carne
Osmažíme cibuľku. Pridáme kuracie prsia nakrájané na kocky a osmažíme.
Nalejeme konzervu fazule. Ak sme aktívne, šúpeme rajčiny, ak menej, dáme
rajčinový pretlak, inak to dochutíme korením a kečupom, dusíme 20 min,
počas ktorých sa uvarí ryža.
2. Mäso na šampiňónoch alebo hrášku
Postupujeme obdobne ako v recepte jedna. Cibuľa, mäso. Miesto fazule
dáme šampiňóny alebo hrášok. Ak šampiňóny, môžeme na záver skomplikovať
recept pridaním kyslej smotany a posekanej bazalky / petržlenu (tu už
preháňame a chceme potajme Michelina:wink:. Príloha ryža alebo
cestoviny.
3. Rizoto
Hm, opäť postupujeme ako v recepte číslo
jedna, ale cibuľou sa nemusíme zdržovať. Osmažíme mäso, pridáme mrazenú
zeleninu. Dodáme cca. 3 dl ryže a 6 dl vody. Posolíme, zamiešame,
stlmíme horák a 20 min sledujeme z okna výhľad na more. Keďže je výhľad
pekný, opakujeme aspoň dvakrát počas dovolenky.
4. Kuracie prsia v pivovom cestíčku
Pozor náročný recept! Do misky dáme vajíčko, asi 3 dl hladkej múky a
lejeme pivo, pokým nevznikne hladké husté cesto - podobné ako na
palacinky. Zbytok piva odložíme na horšie časy. Kuracie prsia pokrájame
na pásiky cca 2*2*7 cm. Pozor, nepremeriavať! Proste od oka našvácame na
nie príliš malé kúsky (kto by to smažil potom?) a ponárame do cestíčka.
Opečieme v rozpálenom oleji. Je čas dopiť pivo. Podávame s ryžou alebo
zemiakmi.
5. Lievance
Lievance v prášku (ktoré sme prezieravo
kúpili doma) rozrobíme s vodou a osmažíme (na dobrej panvici aj bez
oleja). Podávame s lekvárom a kyslou smotanou (či iným, čo máte radi).
Pragmatické zistenie - lievance sú lepšie ako palacinky, na ne sa treba
viac sústrediť. Lievancov sa vojde na panvicu osem, palacinka len
jedna.
6. Šošovicový prívarok
Ideálna je červená lúpaná
šošovica, ktorú netreba namáčať vopred. Dáte do hrnca s pár zemiakmi a
na záver môžete dochutiť kyslou smotanou, alebo párkom.
7. Kuracie mäso s cukinou a rajčinami
Nakrájame si kuracie prsia na kocky, cukinu, cibuľu, cesnak a rajčiny
na tenké pásiky. Na panvicu kvapneme trocha oleja, opečieme mäso, kým sa
zatiahne. Pridáme cesnak, cibuľku, cukinu a zľahka osmahneme. Ako
posledné vhodíme rajčiny, ktoré sa len prehrejú. Osolíme (môžeme dať
kvapku sójovej omáčky) a podávame s ryžou alebo zemiakmi.
8. Trenčiansky párok s fazuľou
A na záver tradičné socialistické jedlo v postsocialistickej
modifikácii. Zoberieme konzervu pečenej fazule (s týmto názvom pracuje
kapitalizmus, inak obyčajná konzerva fazule, najlepšie v rajčinovej
omáčke) a otočíme ju do hrnca (otvorenú). Pridáme na kolieska pokrájané
párky. Povaríme kým sa nám páči výhľad (v prípade, že je na čo sa
pozerať, po 10 minútach násilne odtrhneme pohľad). Pridáme kečup, kyslú
smotanu, soľ podľa chuti a podávame s chrumkavým bielym chlebíkom.
Zaujímavé a rýchle recepty nájdete aj na webe jedného 13 ročného dievčatka. Varenie s Klárkou. Vyskúšajte.
PS: Vegetariánske okienko
Bola som upozornená, že to preháňam s masožravosťou. Tak dopĺňam zopár
vegetariánskych, aj keď u nás je najlepšia zelenina slanina:wink:
Prívarky je možno všakovako kreatíívne modifikovať: od šošovicového,
cez fazuľový, zemiakový, kelový až po cukinový (stačí nastúhať, zľahka
spariť a pridať kôpor).
Predstavíme si, že sme akčnou
hrdinkou obľúbenej hry Doom, alebo jeden z hrdinov Kulhánkových románov.
Miesto motorovej píly uchopíme nôž. A sekáme cibuľu, cukinu, zemiaky,
mrkvu, patizóny, tekvicu hokaido. Nerozohníme sa príliš, stačí sekať na
kolieska. Oblejeme olivovým olejom so soľou a popučeným cesnakom.
Necháme zapiecť v rúre. Podávame s jogurtovou alebo smotanovou omáčkou.
Dobrú chuť a šťastnú cestu!
Skúsenosti z cestovania a zabávania detí by som naozaj mohla spísať do knihy a jeden článok mi určite nepostačí…
Budem sa tu snažiť vypichnúť iba tie najdôležitejšie tipy a pevne verím, že by vám mohli pri cestovaní pomôcť.
S našimi deťmi cestujeme od ich dvoch – troch mesiacov.
Sú naučení na dlhé jazdy autom, vlakom, autobusom, lietadlom, aj loďou.
Rada od nás :
Nebojte sa cestovať s detičkami už od bábätiek. Naučte ich cestovať !
Nemusíte s nimi vycestovať rovno mimo Európu. Cestujte po Slovensku, po kraji, po okrese, po meste. V lete, v zime.
Autom, vlakom, autobusom… Poobzerajte sa, čo máte v blízkom okolí. Čím
skôr s deťmi vyjdete na výlety – kratšie aj dlhšie, tým viac sa im
cestovanie bude zdať ako úplne bežná časť života.
Všetky postrehy, ktoré som za čoskoro osem rokov, ako som mama zozbierala, som zosumarizovala do bodov od 1 po 16
1.
Jednoznačne odporúčam všetkým maminkám, aby kúpili pred každou dlhšou cestou zopár nových neobkukaných hračiek. Tu už záleží od veku dieťatka, aké zvolíte…
Táto rada je vhodná pre všetky deti, akéhokoľvek veku, odkedy už vnímajú hmotné veci okolo seba.
Či už to budú nové tri-štyri autíčka pre malých chlapcov, ktoré budete počas cesty postupne vyberať… alebo vymaľovávanky, …
Našim chlapcom ( vo veku 8r. a 6r.) úplne postačia nové časopisy,
krížovky, knižky, alebo malé hlavolamy, ktoré nezaberú veľa miesta. S
gumičkami sa tiež radi zabavia a vždy pozapletajú náramky celej rodine.
Nové hračky deti zabavia na dlhú chvíľu.
2.
Myslím si, že niektorých týmto bodom prekvapím, ale jednoznačne na cesty zbaliť odporúčam tablet + externú nabíjačku!
Je to výborný pomocník pri 10 hodinových letoch, pri dlhých
medzipristátiach, či skorých budíčkoch… do tabletu dáte rozprávky,
logické hry,…
Niektorí rodičia tvrdia, že sú tablety iba na škodu. Záleží, čo do tabletu deťom posťahujete.
Je naozaj veľa rôznych edukatívnych hier, ktoré podporia logické
myslenie, matematiku, písanie, či čítanie, ale taktiež môžu naučiť
cudzie jazyky. Deťom neuškodia hry pre rozvíjanie reflexov a ani
aplikácie, kde sa ľahko podľa obrázkov naučia nové slovíčka v rôznych
svetových jazykoch.
Podľa nás je tablet veľmi úslužný pomocník, ak
sa používa v zdravej miere a rodič ustriehne, kedy je tabletu už
priveľa. 10 hodinové lety dajú každému zabrať, preto trošku odreagovania
neuškodí.
3.
Ďalej odporúčam prehrávače do ruky.
MP3 balím
taktiež medzi prvými. Chlapci si sem vložia pesničky, prípadne
rozprávky, ktoré radi počúvajú. Prehrávače vyberám, keď sa blíži čas
spánku, alebo viem, že sú deti naozaj unavené. S našimi chlapcami robia
hotové zázraky…
4.
My napríklad berieme vždy so sebou aj sedmové karty.
Náš Matej vie hrať olympijského farára od svojich troch rokov. V
lietadle mastíme o život. Všetky kartové hry (sedma, vojna, čierny
Peter, …) ale aj pexesá určite odporúčame hlavne pri cestovaní
lietadlom. Padnú vám vhod aj na prestojoch na letiskách. S pexesom sa vedia zahrať aj menšie detičky.
Výborná hra na cesty lietadlom, loďou, či vlakom je aj Dobble.
5.
Spoločenské hry dostanete kúpiť aj v malých cestovných baleniach s magnetickými podložkami.
Halmu, šachy a podobné hry si zahráte aj počas turbulencií a nezaberú Vám skoro žiadne miesto v príručnej batožine, či kabelke
6.
Veľmi dobre vám poslúžia aj obyčajné papiere. V každom lietadle vám letušky prinesú pre deti pastelky. (ak vám ich nedajú už pri vstupe)
Pre cesty autom si ich však pobaliť nezabudnite a taktiež nezabudnite
na pevnú podložku, ktorá by deťom pri maľovaní chýbala. Dajú sa kúpiť
rôzne cestovné balenia v hračkárstvach, či papiernictvách.
Z
papierov si môžete taktiež skladať. Maliarske čiapky, nebo-peklo, loďky a
o zábavu na minimálne pol hodinu máte postarané. Vašim väčším deťom
odporúčame zakúpiť knihu Origami a môžu skladať úplne sami.
7.
Ďalšie hry s použitím papierov:
8.
Ak máte malinké deti, ktoré už doma začína baviť kreslenie a vedia podržať pastelku, kúpte im na cesty tabuľku s magnetickým perom. Je ľahká a nezaberie veľa miesta. Nepotrebujete k nej pastelky a detičky môžu kresliť a mazať donekonečna. Dokonca k nej dokážete kúpiť aj rôzne pečiatky, takže budete mať určite na chvíľku vystarané.
9.
Ďalšou zábavou, ku ktorej je potrebné mať aj trošku zručnosti a trpezlivosti, je gumičkové pletenie. Zabaví ako dievčatká, tak aj chlapcov.
Ak viete, že sú vaše deti netrpezlivé a podobné hry by ich skôr rozrušili, ako zabavili, vyhnite sa im.
10.
Ak máte deti, ktoré vedia čítať, radíme nakúpiť krížovky. Na osemsmerovkách a sudoku fičia naši chalani od piatich rokov.
11.
Knihy a knižky s nálepkami zabavia deti rôznych vekových kategórií, dokonca aj tie najmenšie a vhodné sú do každého dopravného prostriedku.
Rôznych zaujímavých kníh je na trhu neúrekom. Záleží od dieťaťa, o aké sa zaujíma.
Naši chlapci napríklad zbožňujú „Klub záhad“ so superlupami pre špiónov.
Ale knihami o vesmíre a dinosauroch tiež nepohrdnú.
Jednoznačne odporúčame knihu „Kedy tam už budeme“ (Jenny Austin)
S touto knihou sa Vaše deti na cestách určite nudiť nebudú. Kniha je
vhodná pre väčší vekový rozptyl. Zabavia sa s ňou aj menšie deti, ale aj
školáci. Obsahuje viac ako 80 hier, ktoré možno ľubovoľne obmieňať –
hádanky, hlavolamy, vedomostné kvízy, aktivity na postreh a
predstavivosť, či hry so slovami. Táto kniha je ideálny spoločník na
cestovanie s deťmi.
Pred nedávnom dostali naši chlapci nádhernú
slovenskú knihu „Očko špehúň“ (Gabriela Futová) Očko je prekrásne
ilustrovaná kniha s veľmi zaujímavým obsahom. Veľmi odporúčame
12.
Na dlhé trasy do auta radíme zobrať prenosný DVD prehrávač, prípadne nahovorené rozprávky, či zábavné pesničky do autorádia.
Myslím si, že výbornou vychytávkou bude, ak deťom zadovážite úplne nové
rozprávky, ktoré predtým nevideli. Určite ich zaujmú viac, ako 100x
napozeraný Nemo, či Doba Ľadová. Minimálne o hodinu cestovania máte
postarané.
Taktiež ďalší tip – nemusíte zháňať iba dlhé rozprávkové
filmy. Deti výborne zabavia aj krátke rozprávky – Tom a Jerry, A je to
!, Vlk a zajac a podobné.
13.
Počas krátkej, či dlhej cesty autom dovoľte deťom navigovať vás. Ideálne je im dať úlohy s použitím klasickej mapy. Pred cestou budú potrebovať pár informácií ako čítať v mape.
Naši chlapci nás radi navigujú aj s mobilom v ruke. V mobilnom telefóne zapnite navigáciu,
nastavte smer cesty a deti budú v siedmom nebi. Často ich nechávame
pomáhať nám na cestách, ktoré sami poznáme aj bez navigácie (ale oni to
nemusia vedieť).
Toto je asi najlepší spôsob, ako zabaviť deti v
aute. Ak ich máte viac, nezabudnite však vopred stanoviť pravidlá. Jeden
naviguje cestu tam, druhý cestu späť. Alebo striedanie po určitom
časovom úseku. Vyhnete sa tak hádkam o mapu, či mobil.
14.
Cesta autom je jednoznačne oveľa menej náročná na vymýšľanie rôznych hier, nakoľko krikom nikoho nevyrušíte…
Okolie, cez ktoré prechádzate sa nonstop mení a preto nie je núdza na vymýšľanie vlastných hier. V aute môžete hrať rôzne slovné hry, pri ktorých nepotrebujete žiadnu výbavu, takže ak aj papiere zabudnete, hier si viete zahrať veľmi veľa.
Výhodou sú samozrejme staršie deti. Asi ťažko si budete hovoriť hádanky s batoľaťom…
Naše najobľúbenejšie hry :
15.
Hry s počítaním.
Radi počítame autá, ktoré sa príliš často na cestách neobjavujú. Hasiči, policajti, sanitky, …
Vymyslieť sa dá toho neúrekom.
16.
Malá pomôcka pre vás, ktorí máte menšie detičky.
Kúpte do auta
vreckár. Zavesíte ho na predné sedadlo a dieťatko si z neho môže samo
vyberať hračky ale aj keksíky, či vodu. Uvidíte, vreckár bude váš veľký pomocník.
V aute máte vďaka nemu konečne poriadok a nič sa nešúcha pod nohami a na sedadle kade-tade.
Pre prípad straty vašich dokladov v priebehu dovolenky vám doporučujeme, aby ste si už urobili aspoň čiernobielu kópiu pasu alebo občianskeho a vodičského preukazu (strany s fotkou a základnými údajmi), vzali si so sebou 2 farebné fotky pasového formátu a uložili si ich niekde inde, než máte svoje originálne doklady. I toto sa vám môže hodiť a zmierniť prípadné následky straty či odcudzenia vašich dokladov.
Pred odchodom na dovolenku je nevyhnutné mať v poisťovni uzatvorené aspoň základné cestovné poistenie. Na dovolenku si potom nezabudnite so sebou zobrať kartičku preukazujúcu uzatvorenie cestovného poistenia a uistite sa, že je na nej telefónne číslo asistenčnej služby. Pri ceste po Európskej únii doporučujeme zobrať si so sebou tiež kartičku vašej zdravotnej poisťovne v Slovenskej republike, ktorá vám zabezpečuje čiastočnú úhradu starostlivosti i v ostatných štátoch Európskej únie. Hlavným účelom poistenia je úhrada liečebných nákladov v prípade, že po ceste a v zahraničí ochoriete alebo utrpíte úraz. Poistenie na cesty si môžete jednoducho zjednať online prostredníctvom internetu alebo môže byť zahrnuté i pri platobnej karte. Pokiaľ si zakúpite dovolenku u nás, získate poistenie stornovacích poplatkov zdarma, ako darček pre všetky osoby!
Peniaze na dovolenku si pohodlne vymeníte v banke alebo v zmenárni. Podľa typu krajiny, do ktorej sa na dovolenku chystáte, pôjde prevažne o výmenu meny euro (EUR) alebo americký dolár (USD). Pred nákupom je dobré si zistiť najvýhodnejšie kurzy mien. V zahraničí môžete zároveň používať platobné karty Visa a MasterCard, ktoré sú najrozšírenejšie a použiteľné vo väčšine turistických oblastí. Z bohatej ponuky rôznych typov bankových kariet sú výhodné tzv. embosované karty. Tie sú opatrené reliéfnym (vystúpeným) písmom a môže sa s nimi platiť i cez ručný imprinter (tlačiareň). Je možné ich používať všade tam, kde nie je umožnená online elektronická platba (lietadlá, malé obchodíky, reštaurácie a pod.). Platiť kartou v zahraničí je omnoho výhodnejšie než si vyberať hotovosť z bankomatu. Za platbu u obchodníkov si banka spravidla nič neúčtuje.
Nezabudnite si so sebou vziať lieky, ktoré pravidelne užívate, najlepšie do príručnej batožiny. Mimo nich je vhodné vybaviť sa aspoň základnou lekárničkou na cestu, do ktorej patrí:
Ak chcete na svojej dovolenke uskutočniť i nejaké výlety a nebyť pritom závislí na delegátovi či miestnych sprievodcoch, určite sa vám bude hodiť mapa, turistický sprievodca a vreckový slovník v klasickej tlačenej alebo elektronickej podobe. O to viac, pokiaľ idete na dovolenku vlastnou dopravou napríklad i s bicyklami. Tu využijete i GPS navigáciu do auta, GPS na bicykel, GPS do mobilu alebo outdoorovú turistickú GPS navigáciu ponúkajúcu všestranné využitie ako v aute (bez hlasového výstupu), pri turistike, na bicykli, lodi, v lietadle alebo na lyžiach. GPS pre turistiku sú odolné voči prachu, vibráciám, vlhkosti a slnečnému žiareniu.
Mobilné služby roaming umožňujú používať váš mobilný telefón v zahraničí. Volať, prijímať hovory, posielať i prijímať SMS a MMS. Možnosť používania vášho mobilného telefónu v zahraničí a ceny taríf za poskytnuté služby je dobré si vopred zistiť u vášho mobilného operátora. Nezabudnite si pribaliť k svojmu mobilnému telefónu i nabíjačku. Telefón využite i k uloženiu čísiel na vášho delegáta, do hotela alebo miestne taxi služby či na asistenčnú službu poisťovne, u ktorej ste si zjednali službu cestovné poistenie.
Jej vhodný výber je dôležitý. Cestovná batožinu zvolíme podľa typu a charakteru pobytu. Pre zájazdy letecké, autobusom či vlastnou dopravou doporučujeme univerzálne použiť kufre na kolieskach a ako príručnú batožinu cestovnú kabelku, tašku či batoh, ktorý pohodlne nosíte na chrbte a možno ich využiť i pre turistické výlety či prepravu vecí na pláž. Pre turistické a trecking výlety sú vhodné outdoor batohy a krosná. U batožiny, ktorú si pri leteckej doprave chcete vziať so sebou na palubu (ako príručnú batožinu) si skontrolujte, či jej rozmery nepresahujú povolenú veľkosť, ktorú stanovujú aktuálne platné predpisy, podobne ako obsah tejto príručnej batožiny.
Aby vaše dojmy z dovolenky zostali pozitívne, odporúčame, aby ste si vždy starostlivo preštudovali pokyny na cestu od usporiadajúcej cestovnej kancelárie, najmä časť týkajúcu sa povoleného dovozu a v ývozu tovaru. Pokiaľ sú tieto informácie nedostačujúce alebo nejasné, radi vám pomôžeme. Medzi časté "zakázané alebo výrazne obmedzené suveníry", podliehajúce dohody CITES – obchodu s ohrozenými druhmi, patria napríklad koraly, niektoré druhy kaviáru, lastúr, schránok morských živočíchov, výrobky z kože, niektoré živé zvieratá a rastliny. Ďalšie produkty s prísnym režimom vývozu a dovozu sú živočíšne produkty, ako mäso, mäsové výrobky, mlieko a mliečne výrobky. Podrobnejšie informácie nájdete tiež na stránkach Colnej správy SR (www.colnasprava.sk) v sekcii Colný dohľad - limity pre dovoz tovaru neobchodného charakteru »
Pre aktívnu i oddychovú dovolenku by malo mať pohodlné outdoorové oblečenie prednosť. Výber vhodného oblečenia a doplnkov sa bude pochopiteľne riadiť typom daného zájazdu. Či pôjde o dovolenku pri mori, poznávací zájazd, turistiku, trecking alebo lyžiarsky pobyt.
Berte tiež do úvahy, že v mnohých krajinách je pri návšteve pamiatok (kostolov, svätyní, chrámov a iných cirkevných stavieb) vyžadované oblečenie zakrývajúce aspoň kolená a ramená a pri spoločenských udalostiach či pri večerách v niektorých hoteloch je mužom vstup dovolený len v dlhých nohaviciach.
Myslite na svoje zdravie a nezabudnite na ochranné prostriedky proti ultrafialovému žiareniu.
Ochranné prostriedky využijete nielen pri pobyte pri mori, ale sú vhodné i pre turistické výlety, trecking, pri pobytoch na horách či lyžovaní.
S bodavým a obvykle dotieravým hmyzom sa môžete stretnúť prakticky vo všetkých európskych i exotických prímorských letoviskách a ostrovoch. Pokiaľ chcete svoju dovolenku prežiť naozaj v kľude a dokonalej pohode, tak rozhodne nepodceňujte nákup ochranných prostriedkov proti bodavému hmyzu. Proti komárom, kliešťom, osám, muchám a inému hmyzu je možné sa účinne brániť celou škálou dlho pôsobiacich ochranných prípravkov. Skutočne veľmi účinné sú tiež elektrické odpudzovače proti hmyzu. Vďaka nim môžete kľudne spať dokonca i pri otvorenom okne. Ak máte v priebehu vašej dovolenky v pláne i návštevu tropických pralesov alebo iných oblastí s hojným výskytom hmyzu, môže sa vám hodiť aj moskytiéra, a to ako sieťka na tvár, tak i prenosná závesná sieť nad posteľ.
Väčšine z nás už nestačí na svoju dovolenku iba spomínať, ale zážitky z pobytu chceme mať i zachytené pre neskoršie „oživenie spomienok“. Preto nezabudnite na:
Ďalšie tipy:
Základná výbava k moru:
Pokiaľ nie sú k dispozícii lehátka so slnečníkmi alebo ich nechcete platiť, zoberte si so sebou:
Milovníci vodných športov, šnorchlovania a podmorskej fauny i flóry si nepochybne nemôže zabudnúť:
Podľa vlastného výberu a potrieb si so sebou môžete vziať športové potreby vhodné pre rekreáciu.
Ponúkame vám hneď niekoľko tipov: