Diaľnice v Chorvátsku
Slovenskí dovolenkári najčastejšie jazdia po diaľnici A1, ktorá sa začína pri Záhrebe, ide na juhozápad smerom k moru a neskôr sa otočí na juh a pokračuje popri pobreží Jadranského mora. Celkovo má dĺžku 483 kilometrov.
Prechádza okolo destinácií ako Zadar, Šibenik, Split a Makarska a aktuálne sa končí pri meste Ploče. Odtiaľ sa dá po okresných cestách pokračovať cez Bosnu a Hercegovinu až do Dubrovníka.
Okrem diaľnice A1 využívajú dovolenkári dve diaľnice, ktoré ich privedú od hraníc k mestu Záhreb:
Cestujúci zo Slovinska využijú diaľnicu A2, ktorá sa začína pri hraničnom priechode Macelj - tento úsek je dlhý 60 kilometrov.
Diaľnica A4 prichádza do Záhrebu od maďarského hraničného priechodu Goričan/Letenye - tento úsek má približne 90 kilometrov.
Mesto Záhreb sa obchádza po diaľničnom obchvate, za ktorého prejazd sa mýto nevyberá.
Ako funguje mýto v Chorvátsku
Na mýtnych bránach môžete platiť chorvátskou menou (kunami), eurami aj platobnými kartami. V prípade platby eurami sa cena v kunách prepočítava mierne nevýhodným kurzom a vodič dostane výdavok v kunách.
Práve pri platobných bránach vznikajú najväčšie zápchy, a to najmä v lete cez víkend, keď sa presúva najviac dovolenkárov. Bránu Lučko pri Záhrebe, ktorou sa začína diaľnica A1, museli rozšíriť na 15 prúdov, okrem nej sa na pri Záhrebe môžete pripojiť na diaľnicu cez desaťprúdovú bránu Demerje.
Za cestu po diaľnici od hraníc k moru zaplatíte na mýte - podľa vzdialenosti - približne od 20 do 40 eur.
Cenník diaľnice A1 Zagreb - Ploče nájdete na tomto linku. Uvádzame prehľad najbežnejších trás s cenami:
https://hac.hr/hr/cjenik_autocesta/A1?c=Zagreb
Za chorvátske diaľnice môžete zaplatiť elektronicky pomocou systému ENC. Touto skratkou sú označené aj mýtne brány, cez ktoré môžete prejsť len s mýtnou jednotkou.
Výhodou elektronického mýta je to, že prejazd cez mýtne brány je rýchlejší. Stále musíte pred rampou zastaviť, no po pípnutí palubnej jednotky môžete ďalej pokračovať. V pruhoch vyhradených pre elektronické mýto navyše zvyčajne stojí menej ľudí.
Elektronické mýto je aj lacnejšie o 21,74 percenta pri všetkých spôsoboch dobíjania. Za 100 kún si tak nabijete kredit v hodnote 127,78 kuny.
Palubnú jednotku si môžete kúpiť s kreditom v troch hodnotách:
Mýtnu jednotku predávajú na diaľničných priechodoch a čerpacích staniciach, lepí sa na čelné sklo. Uvádzaná výdrž batérie je okolo päť rokov, v prípade vybitia si musíte vymeniť palubnú jednotku za novú, čo by malo byť bezplatné.
Mýto si môžete nabiť na tejto internetovej stránke. Môžete si tiež kúpiť kupón na čerpacích staniciach (v hodnote 100, 300, 500 alebo 900 kún) a kredit si dobiť odoslaním kódu cez SMS.
https://prodaja.hac.hr/
Palubná jednotka je registrovaná na meno, nie na evidenčné číslo auta, je preto prenosná. Môžete si ju napríklad požičať od známych.
Pozor: Tak ako na Slovensku prevádzkuje všetky diaľnice Národná diaľničná spoločnosť, v Chorvátsku je diaľničná sieť rozdelená medzi štyroch rôznych prevádzkovateľov. O výber mýta na diaľnici A2 sa stará firma Autocesta Zagreb-Macelj, ktorá nepodporuje elektronický výber mýta, takže ak idete do Chorvátska cez Slovinsko, od hraníc po Záhreb za mýto zaplatíte len v hotovosti alebo platobnou kartou.
Okrem diaľničného mýta v Chorvátsku musia vodiči počítať aj s diaľničnými známkami v krajinách, cez ktoré budú do Chorvátska prechádzať - Maďarsko alebo Slovinsko a Rakúsko.
Maďarsko prešlo na elektronické diaľničné známky už v roku 2008. Diaľničná známka sa registruje na evidenčné číslo vozidla, vodič sa pri kontrole musí vedieť preukázať dokladom o jej zaplatení.
Okrem predajných miest, ako sú čerpacie stanice či hraničné priechody, si môžete maďarskú diaľničnú známku kúpiť aj cez internet alebo prostredníctvom SMS.
Okrem Maďarska a Slovenska zaviedlo elektronickú diaľničnú známku už aj Rakúsko, hoci naďalej ostáva v ponuke aj klasická nalepovacia. Na výber je desaťdňová, dvojmesačná a ročná známka.
V prípade elektronickej vodič pri kúpe zadá evidenčné číslo vozidla, štát registrácie vozidla, e-mailovú adresu a spôsob platby. Nevýhodou je nutnosť si elektronickú známku kúpiť 18 dní vopred, vodič si ju tak nemôže kúpiť, až keď sa blíži k hraniciam - dôvodom je lehota ochrany spotrebiteľa.Ceny českých a maďarských diaľničných známok sa môžu meniť podľa aktuálneho kurzu.
V Maďarsku platí uvedená suma pre osobné auto do 3,5 tony a do sedem miest na sedenie vrátane, osobné autá s ôsmimi alebo deviatimi miestami platia drahšiu sadzbu. Na Slovinsku platí drahšia sadzba pre autá do 3,5 tony, ktoré sú v mieste prednej nápravy vyššie ako 1,3 metra - zoznam modelov v slovenčine nájdete na tomto linku.
https://www.dars.si/Dokumenti/3_vinjete
Všetko o diaľničných známkach v Rakúsku si môžete prečítať na tomto linku.
https://auto.sme.sk/c/20713135/dialnicne-znamky-rakusko-2018-nalepka-aj-elektronicka.html
Sledujete nás aj na Facebooku? Pokud nie, mali by ste.
https://www.facebook.com/ubytovanievsukromychapartmanoch
https://www.facebook.com/ostrovvirsukromneapartmany