Pláže na ostrove Vir

Prinášame vám zoznam najkrajších pláží na ostrove Vir s veľkým počtom obrázkov pre každú pláž, popis a umiestnenie plus novinka prelink na video danej pláži.

1. pláž Donja Prezida a 18. Horná Prezida

Horná pláž má piesčité dno a pobrežie je štrk a betón. Nachádza sa tu ihrisko pre deti a mládež.
Pláž Donja sa nachádza na opačnej strane pobrežia v závislosti na Hornu pláž a má piesočné dno, zatiaľ čo na pobreží zmes betónu a štrku.

video pláže TU

2. pláž Miljkovica

Pláž Miljkovica má čiastočne piesočné a čiastočne skalnaté morské dno. Na brehu je drobný štrk, a v zázemí pláži sú hojdačky pre deti. Pláž je veľmi zaujímavá, pretože sa v blízkosti nachádza veľký počet apartmánov.

video pláže TU

3. prístav Luka

Prístav Luka je kamenistá pláž s betónovým chodníkom. Blízkosť kaviarní a obchodov je jedna z jej výhod. Na pláži si môžete prenajať vodný skúter, a v rámci pláži sa nachádza tiež prístav pre malé lode.

VIDEO ZATIAĽ NEMÁME


4. pláž Radovanjica

Pláž Radovanjica je čiastočne piesková a čiastočne kamenistá pláž, ktorú lemuje betónový chodník. Má krásne zariadenú promenádu so stromoradím a lavičkami, nachádza sa tu aj auto kemp.
V blízkosti nájdete kaviareň a pizzeriu, taktiež športové zariadenia a zábavný park(lunapark).

video pláže TU

5. pláž Jadro

Pláž Jadro má všetko moderné vybavenie. K dispozícii sú lehátka a slnečníky, ktoré si môžete prenajať a milovníkom vodných športov sú k dispozícii vodné bicykle a skútre. Pláž má tiež vodný park, animátorov, plavčíka. Na pobreží je krásny štrk, zatiaľ čo v mori piesok.

video pláže TU


6. pláž Sapavac

Pláž Sapavac je známa pre svoje piesočné pobrežie a liečivé bahno s peloidnym blatom vhodným na reumatické ochorenia. Táto zátoka sa nachádza na južnej strane ostrova a má peknú polohu, pretože je chránená pred vetrom. Borovice poskytují vynikajúci tieň. Pláž Sapavac je vhodná pre detičky.

video pláže TU

7. pláž Kozjak

Kozjak je kamienková pláž s piesočnatým dnom, čo je charakteristika pre mnoho pláží na Vire. Polovica pláží počas dňa je na slnku, a druhá polovica v tieni. Nachádza sa v blízkosti pevnosti Kaštelina, a na južnej strane pláž uzatvára mys Kozjak.

video pláže TU

8. zátoka Pedinka

Zátoka Pedinka je veľmi vhodná pre kotvenie jácht a motorových člnov. Má piesčité morské dno, na brehu štrk, zatiaľ čo v zadnej časti je krásny borovicový les, ktorý v horúcich dňoch poskytuje vynikajúci tieň.

video pláže TU


9. pláž Srpljica

Pláž Srpljica je aj malý prístav pre loďky. Vyznačuje sa kameňmi v mori, krásnym krištáľovo čistou vodou. V čase, keď je inde teplé more, je toto miesto vyhľadávané na príjemne schladenie sa a útek od preľudnených plaži. Nájdete tu aj ježkov v mori a krásnu nedotknutú prírodu mora.

video pláže TU

10. pláž Meka

Pláž Meka je úplne prírodná pláž a celkom ďaleko od osady. Charakterizujú ju pokoj a súkromie, kamenné aj sklanaté pobrežie prelínajúce sa s pieskom a veľmi čisté more. Je vhodná predovšetkým pre príchod klzákom alebo motorovým člnom, ale aj skútrom.

táto pláž nie je verejná pláž spravovaná obcou, ale čisto prírodná pláž 

časť ako vyzerá táto pláž môžte vidieť v prezentačnom videu ostrova VIR 

video pláže TU

11. Duboka Draga

Pláž, ktorá sa nachádza na severe ostrova a je najkrajšia pláž Viru. Je úplne izolovaná od osady a môžete sa na ňu dostať iba klzákom, pešo alebo plachetnicou. More je tu krištáľovo čisté a nedotknutá príroda v kombinácii s červenými skalami a štrkovo piesočným pobrežím iste poteší.

táto pláž nie je verejná pláž spravovaná obcou, ale čisto prírodná pláž

časť ako vyzerá táto pláž môžte vidieť v prezentačnom videu ostrova VIR

video pláže TU

12. pláž Biskupljača

Pláž Biskupljača je aj malý prístav pre loďky. Vyznačuje sa jemným pieskom v mori, zatiaľ čo pri brehu nájdete aj  zmes betónu, kameňa a štrku.
na časti sú aj slnečníky, pod ktorými je príjemný tieň.

video pláže TU


13. pláž Smratine

Pláž Smratine svoju krásu skrýva medzi plážou Biskupljača a Lozice .. tu nájdete raj pre deti. Pláž je plytká a piesková. No v okolí nenájdete nič ako bufet, odporúčame si občerstvenie priniesť, ale taktiež zvyšky aj odniesť.

video pláže TU

14. veľká Slatina

Veľká Slatina je úplne prírodná pláž, kde nenájdete vybavenie, ako sú stoličky, slnečníky a bufety, takže sa uistite, že ste si vzali so sebou všetko, čo potrebujete. V mori je piesok, zatiaľ čo pobrežie je štrkové, o niečo ďalej sa nachádzajú trávnaté plochy. Táto pláž nemá prirodzený tieň.

video pláže TU

15. malá Slatina

Malá Slatina je betónovaná pláž dlhá 300m. Nájdete tam pekné stromoradie a tiež aj lavičky, v blízkosti pizzerie a café bar. Morské dno tejto pláže obsahuje zmes piesku a kameňov (takže vhodné sú boty do vody).

video pláže TU

16. Pláž Lučica (Malý prístav)

Pláž Lučica predstavuje malý starý prístav, plne zariadený a ohradený. Morské dno je čiastočne kamenisté a čiastočne piesčité. Pláž je betónovaná, tu si môžete prenajať skútre a vodné bicykle.

video pláže TU

17. pláž Žitná

Pláž žitna zátoka na pobreží má zmes štrku a betónu, zatiaľ čo dno je úplne piesčité. V blízkosti pláže sa nachádza kaviareň, pekáreň

 a pizzeria.
Na plaži nie vela p
rírodného tieňe.

video pláže TU

pláž nadväzujúca na túto pláž smerom na západ je BOBOVIK 

Bobovik sa nachádza medzi plážami Lučica a Žitna na severe ostrova Vir. Je to kamienková pláž s betónovými a kamennými časťami. V mori sú aj drobné kamienky a vstup do mora je pozvoľný. Pláž Bobovik je vhodná pre rodiny s deťmi. Táto pláž má veľmi málo prirodzeného tieňa. Na pláži sú zriadené chemické toalety. Z pláže je krásny výhľad na Velebit.

video pláže TU

19. ostrovček Školjić

Hovoria mu aj ostrov lásky Školjić Vir. Sem môžete prísť iba na člne. Tento ostrovček sa vyznačuje jemným pieskom v mori aj po celom ostrovčeku. Nájdete tu množstvo mušlí.

VIDEO ZATIAĽ NEMÁME

20. súkromná pláž LANTERNA

Pláž Lanterna sa nachádza v juhozápadnej časti ostrova Vir. Na pláž vedie „Bili put“ a okolo pláže je borovicový les.  Na pláži sa nachádza maják z roku 1881, ktorý dodáva pláži osobitú atmosféru.Maják je usporiadaný ako rekreačný dom s názvom Villa Lanterna. Objekt je chránená pamiatka a resort s 5*.   Pláž Lanterna je kamenistá a kamienková, preto je dobré mať na vstup do mora plastové sandále. Na pláži nie sú sprchy, toalety a ďalšie doplnkové zariadenia.

video pláže TU

OSTROV VIR

 FKK PLÁŽE

FKK (naturistická) pláž na ostrove Vir sa nachádza na severnej strane ostrova medzi plážami Brdonja a Velika Slatina. Je to pláž Robinson Crusoe, čo znamená, že neponúka nič iné ako slnko a more. Pláž FKK je jedinečná v tom, že má množstvo sadrokartónových plotov vyrobených nudistami, aby sa chránili pred zvedavými pohľadmi rôznych voyeurov. Je to pláž s množstvom veľkých kameňov, ktorá sa tiež nachádza v mori. Pri vstupe do mora je dobré mať plastové sandále do vody. Na pláži nie je prirodzený tieň, pretože tu nie sú žiadne stromy okrem trávy a kríkov, takže keď pôjdete na pláž, určite si zoberte slnečníky.  Pláž FKK ponúka krásny výhľad na Velebit.

video pláže TU

druhá pláž o ktorej sa vie, že je pre milovníkov FKK  Pláž KK (Nude Beach) na ostrove Vir je veľmi špecifická nudistická pláž.  FKK pláž na ostrove Vir je dlhá asi jeden kilometer a dominujú jej skaly. Nudisti si na pláži urobili veľa kamenných prístreškov, v ktorých sa skrývajú pred prudkým slnkom a zvedavými pohľadmi, pretože pozdĺž pláže vedie chodník, ktorý spája pláž Brdonja s plážou Velika Slatina. Toto je pláž Robinson, takže ak zostanete na pláži dlhšie, vezmite si so sebou jedlo a nápoje.  Z FKK pláže Vir je krásny výhľad na Velebit.

video pláže TU

MORE A JEHO NÁSTRAHY

OSTROV VIR -

Pobrežie Vira je pomerne členité, má niekoľko menších zátok, výraznejšie rt a útesy (38km). Identifikácia pobrežia bola ovplyvnená zložením pôdy a pôsobením mora.
Najviac členitá je severná časť ostrova a najmenšia časť západnej a juhozápadnej časti medzi časťami Vrulje a Kozjak. Vir je typickým príkladom "krasového" ostrova, pretože procesy charakteristické pre kras sú najvýraznejšie.
Erózia pôdy je spôsobená vyničením lesov (ktorými bol Vir kedysi úplne pokrytý), horením a vypálením, ale aj klimatickými faktormi. Najmä preto, že ostrov dosť často je vystavený severným vetrom a levantáru.
Podnebie Vira patrí do oblasti pravého Stredomoria. Priemerný počet slnečných hodín za rok je okolo 2450, čo je takmer 300 slnečných dní. Vďaka tomu je celý rok šetrný ku klíme. V zime prevládajú vetry severné, bura a tramontana, a na jeseň jugo a levantat. Na jar začne maestral, ktorý fúka takmer celé leto.
Lesné porasty tvoria hlavne stredomorský dub a borovice. Z listnatých stromov sú najrozšírenejšie akácie.
Na Vire sú stredomorské kultúry, z ktorých najintenzívnejšie hrozno a figy. Za posledných 10 rokov sú tu aj olivovníky.
Ostrov Vir je vďaka rôznorodej pôde, rastlinnému krytu a vode vhodný pre život rôznych druhov zvierat: králiky, hady, jašterice, jarabice a iné vtáky, žaby, polárne myši, ale aj bažanty. Z morských vtákov sú najbežnejšie čajky a pajuri (malé druhy čajok).

Ostrov Vir sa nachádza 15 km od Zadaru spojený s pevninou mostom, čo ho robí ľahko prístupným, pretože prístup nie je závislý od lodných liniek.

Ostrov je ideálny pre rodiny s deťmi, pretože je obklopený zátokami s pieskom a štrkovými plážami s priezračnou vodou (pieskové dno zaručuje teplejšie more bez ježkov a na ostrove nie je žiaden priemysel).

Na ostrove môžete ochutnať pokrmy v reštauráciách a krčmách, a nočný život možno nájsť v kaviarňach, z ktorých niektoré sú otvorené až do neskorých nočných hodín.

Ostrov má výbornú polohu, pretože sa môžete vydať na výlet do prírody a navštíviť národné parky Plitvické jazerá, Krka vodopády alebo Kornaty.

Vodné športy: plávanie, potápanie, plachtenie, surfovanie, jazda na vodnom skútri, surfing i windsurfing, cyklistická dráha okolo mora, nafukovací hrad postavený v mori a ďalšie atrakcie pre vaše ratolesti (preliezky, pieskoviská, hojdačky, atď. ). Je malým kúskom raja na zemi pre každého ...

TAJOMSTVO MORA

okrem toho, že na ostrove nie je žiaden priemysel a teda jeho more je najčistejšie dávajte si pozor, lebo more je živé.

V mori počas horúcich dní sa nachádzajú rastliny, ktoré sú podobné medúze. Je to fakticky akoby tráva. Volá sa to vlasulja a pri dotyku s ňou na tele zanecháva nepríjemne popŕhlenie.

Prvá pomoc je ocot alebo babský liek moč . Pomôže aj rozkrojená rajčina priložená na postihnuté miesto.

Ježkovia nám vedia tiež otráviť dovolenku, ale na upravovaných hore spomenutých plážach ich môžete vidieť iba ak sa potápate hlbšie. Pri brehu sa nevyskytujú. Ich hlavný výskyt je na kameňoch.

Prvá pomoc je iba vytiahnuť ihlou pichliače a natrieť ichtiol masťou alebo framykoinom.


morský koník, delfíny, morské korytnačky sú tu tiež no pre ľudí nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo, to skôr my ľudia sme pre nich nebezpečný..

V mori žije taktiež tak veľmi obávaný žralok ale aj jemu veľmi podobný Igljun.

najlepšie príslovie je ži a nechaj žiť .. preto aj odkaz pre rybárov .. na dobrú rybu choďte do reštaurácie a rybičky počas sezóny nechajte vegetovať, práve vtedy je totiž väčšina rýb zakázané loviť.

Nákupný košík