Pripravujeme štvrtý diel

„Ľudia, ktorí vám dajú svoje jedlo, vám dajú svoje srdce.“

– Cesar Chavez


RECEPTY OD AMAZONKY
ZAŽI VIR A CHORVÁTSKO TROCHU INAK

AKO CHUTÍ CHORVÁTSKO SLOVENSKÁ KUCHYŇA

KNIHA RECEPTOV

    Túto knihu venujem in memoriam ako spomienku na moju priateľku z Dubnice nad Váhom Ľubomíru Habšudovú, 

ktorá bola vynikajúca kuchárka a varila z vášňou. Pri každej návšteve ostrova Vir nám vždy priniesla skvelé domáce koláče.
    Zároveň túto knihu tvorím ako pamiatku pre moje deti Petra a Emu.
    Nápad prišiel veľmi nečakane od našej najmenšej, ktorú prezývame AMAZONKA. 

Jedného dňa došla s myšlienkou, aby som jej spísala všetko čo viem variť, lebo 

ona tak rada papá a tiež by raz chcela tak dobre variť ako maminka.

V knihe vám ozrejmím trochu inak sviatky a obyčaje jedál v Chorvátsku a pre 

priateľov z Chorvátska obyčaje na Slovensku, tak ako idú v priebehu kalendárneho roku
Veľkú noc a Vianoce
Text je písaní po slovensky a zároveň z druhej strany po chorvátsky. Iste naše národy 

takto lepšie odhalia rôzne zaujímavosti našich kuchýň na Slovensku a v Chorvátsku.
Recepty som zozbierala od mojej maminky menom Emília Doluhá rodená Vörösová (78),

 ktorá je vynikajúca kuchárka a naučila to aj mňa. Prispeli mi priatelia, rodina a známy tu v Chorvátsku ale aj zo Slovenska.

Sú tu aj moje recepty, ktoré som začala variť od kedy som sa prisťahovala do Chorvátska 

možno som čo tu niečo prispôsobila a stávalo sa aj také ak sa nepodarilo na prvý raz, že som plakala.
Verím, že po dočítaní týchto riadkov Chorváti ešte viac budú mať radi hostí nás 

zo Slovenska a Slováci ešte viac sa zamilujú do Chorvátska ..

Príjemné čítanie a zároveň dobrú chuť
Autor
(Miriam Kelečić)

© Copyright (2023) (Miriam Kelečić) – Všetky práva vyhradené.
Reprodukovanie, duplikovanie alebo prenášanie akejkoľvek časti tohto dokumentu elektronickými 

prostriedkami alebo v tlačenom formáte je nezákonné. Nahrávanie tejto publikácie je prísne zakázané.... venovala som Vám svoj čas a zhrnula krásu a chuť, ktorú vidím v krajine kde mám svoj nový DOMOV .. 

a Vám priatelia z Chorvátska ukázala 13 komnatu Slovenskej chuti.. ale aj isté špeciality, obyčaje, zvyky a chute Chorvátska ...  
Recepty v tejto knihe sú iba recepty, ktoré sa osvedčili v kuchyni pre moju rodinu, kde s láskou 

varím pre Belmonda a moje deti Amazonku a Pedra. Som si vedomá, že tých receptov môže byť ešte viac ... 

no ako odkaz pre Amazonku, ktorá prevezme moje žezlo v kuchyni na začiatok tieto postačia.
Verím, že ste moje riadky dočítali až sem s Láskou v pokoji a pohode a v plnom Zdraví s knihou 

v ruke prídete k nám zažiť aj ochutnať tú krásu a bohatstvo Chorvátska
 
„Nepotrebujete striebornú vidličku, aby ste jedli dobré jedlo.“
― Paul Prudhomme
Vaša  Miriam
"Žiješ len raz, ale ak to robíš správne, raz stačí."

Mae WestováO knihe už píšu niektoré chorvátske denníky. Napríklad Slobodná Dalmácia.

Tretí diel knihy práve uzrel svetlo sveta

Dnes 22.2.2022 vychádza tretí diel knihy o ostrove Vir a milovanom Chorvátsku.

ako to vyzerá, keď sa "rodí" kniha v tlačiarni

chcem si kupit
 

Kniha ZAŽI VIR

Slovenka Miriam žijúca v Chorvátsku: O živote pri Jadrane napísala knihu, pokrstí ju v Bratislave.

Kniha sa volá Zaži Vir – Zažite ostrov Vir a Chorvátsko trochu inak.

Žije si svoj sen. Slovenka Miriam Kelečić sa do Chorvátska zamilovala už ako dieťa. Vtedy jej však ani len vo sne nenapadlo, že sa tam raz vydá a založí si tam rodinu. Kým počas väčšiny roka žijú spoločne s manželom Željkom a dcérkou Emkou (6) ako väčšina domácich vo vnútrozemí, počas leta nastáva pre Miriam najkrajšie obdobie roka – keď sa môže vrátiť na svoj milovaný ostrov Vir, kde spolu s manželom vlastnia apartmánový dom. Okrem vysnívaného života našla Miriam na tomto jadranskom ostrove aj vysnívanú „prácu“. Na ostrove Vir, neďaleko historického mestečka Zadar, sprostredkúva ubytovanie od miestnych majiteľov apartmánov nielen Slovákom, ale i Čechom. Najnovšie sa o kultúre, prírode a živote v Chorvátsku rozhodla podeliť aj s ostatnými vo svojej knihe s názvom Zaži Vir, ktorú spoločne s rodinou a priateľmi pokrstí v januári 2020 v komornom prostredí joga centra v bratislavskej Dúbravke, v Ateliéri Surya. Stretnúť Miriam osobne budete môcť aj počas veľtrhu cestovného ruchu v Incheba Expo Aréne, ktorý sa bude konať v dňoch 23. a 26.januára 2020.

Za láskou svojho života nemusela Miriam cestovať ďaleko. So súčasným manželom Željkom sa spoznali úplnou náhodou, počas automobilových pretekov do vrchu na Dobšinskom vrchu a na Pezinskej babe v rokoch 2007-2008, ktorých sa Željko zúčastnil ako pretekár. Okamžite si padli do oka a láska k chorvátskemu pretekárovi bola silná až natoľko, že sa Miriam rozhodla opustiť rodnú krajinu a svoj domov našla v Chorvátsku, po boku svojho „Belmonda,“ ako Mirka svojho manžela prezýva.

Život a temperament Dalmatíncov ju uchvátil

„Spomínam si, že keď som prvýkrát prišla do Splitu, všimla som si, že Dalmatínci, bez toho, aby sa snažili, žijú kvalitný a dobrý život a o ich spôsobe života môžu ľudia na západe iba snívať. A tu som pochopila, že aj ja chcem žiť taký život,“ začína svoje rozprávanie Miriam Kelečic. Po narodení dcéry zavesil Željko pretekárčenie na klinec a vymenil ho za apartmánový dom, ktorý prenajímajú turistom.

A tak sa Miriam, žijúc v Chorvátsku v posledných rokoch, stretla so životom v Dalmácii. Ako ho sama opisuje, má mimoriadnu energiu, uvoľnené tempo a jedinečný temperament, s ktorým sa rodí každý miestny obyvateľ. „To je temperament, ktorý má každý Dalmatínec v krvi. Vyjadruje ním svoju lásku ku skalnatej krajine, ku krásam Dalmácie, figám, olivovému oleju, vínu či slávnemu Jadranskému moru s rôznymi farebnými odtieňmi modrej,“ opisuje miestnych Slovenka.

Zažite Vir trochu inak“, pozýva Čechov i Slovákov 


Okrem spokojného života, ktorý Miriam môže závidieť nejeden človek, našla Slovenka žijúca v Chorvátsku zaľúbenie i vo svojej práci. „Službu, ktorú vykonávam pre obe strany, je pro bono. Na svojom blogu zazivir.sk využívam šikovné nástroje facility marketingu, ktorým sa dnes hovorí moderným názvom influencer,“ vysvetľuje Miriam a dodáva, že zároveň úzko spolupracuje s chorvátskou organizáciou Vir Turizam a taktiež organizáciou na podporu cestovného ruchu Chorvátsko plné života. V krajine Jadranu tiež oceňuje i legislatívu, ktorá umožňuje fyzickým osobám podnikať, bez založenia živnosti. „Táto legislatíva sa vzťahuje aj na mňa. Samozrejme, i tá je limitovaná a závisí od výšky príjmov, ktoré počas roka dosiahnete,“ týmto tiež odpovedá na otázky turistov, ako jej práca vlastne vyzerá a čo všetko na jej vykonávanie potrebuje.

Turizmus na ostrove Vir a sprostredkúvanie ubytovania Slovákom i Čechom je to, čo Miriam napĺňa až natoľko, že sa o svojich zážitkoch, kultúre, prírode a o mnohom inom rozhodla podeliť s čitateľmi prostredníctvom svojej knihy Zaži Vir, ktorá uzrela svetlo sveta len nedávno.

Kniha je spracovaná štýlom turistického sprievodcu a je určená všetkým milovníkom Chorvátska a ostrova Vir. „V knihe nájdete okrem ostrova Vir aj rôzne netypické legendy a jeho zákutia, krásy prírody aj letných plodov, ako sú figy, olivy a iné. Tiež som v knihe spracovala aj históriu staroveku nielen tohto ostrovčeka, ale aj celého Chorvátska aj hlavného mesta Záhreb, kde žijem,“ opisuje svoje dielo Miriam a dodáva, že v knihe nechýbajú ani recepty typických chorvátskych jedál, dokonca ani príbeh o maskotovi medvedíkovi Virkovi, ktorého mnohí jej priaznivci a sledovatelia môžu poznať z blogov a z projektu zazivir.sk. Ako prezradila Miriam, kniha okrem mnohých zaujímavých informácií z krajiny Jadranu obsahuje aj čo-to zo súkromného života Mirky a jej manžela a tak o vtipné situácie a zaujímavé čítanie nebude núdza.

Okrem knihy predstavia i film, natočený pri Jadrane

„v Knihe nájdete niečo omnoho väčšie, ako iba kultúrne svedectvo. Je dôkazom o histórii jedného národa a nájdete tu rôzne legendy a príbehy, ktoré by ste na internete hľadali márne,“ prezrádza Miriam s tým, že kniha je o krajine, ktorá je obľúbená najmä medzi Slovákmi a Čechmi a práve im je aj venovaná. „Táto kniha je aj piesňou, hudbou, farbou, obrazom, zvukom, folklórom, chuťou, vôňou, je atmosférou aj duchom Chorvátska. Verím, že informácie, ktoré v nej nájdete, budú pre niekoho obohatením jeho vedomostí,“ dodáva Miriam.

Slovenkinu knihu ocenil aj predstaviteľ a v jednom aj riaditeľ chorvátskeho turistického združenia pre Bratislavu a Prahu, Croatia full of life Chorvátsko plné života, Dubravko Miholić, ktorý o knihe povedal toto: „Keď sa do knihy začítate, čaká vás obsah, ktorý je zábavný, emotívny, kontroverzný, výnimočne a informačne zaujímavý, bizarný, no pozitívny, bez marketingových omáčok.“

Súčasťou krstu knihy v Bratislave bude aj predstavenie filmu o ostrove Vir z produkcie Travel production, pod záštitou Juraja Trstenského, ktorý je zároveň aj krstným otcom knihy. „Krstiť sa nebude ničím iným, než rakijou, tradičným nápojom Chorvátov,“ dodáva s úsmevom Miriam. Knihu vydáva autorka na vlastné náklady s malou pomocou sponzorov a darov od jej fanúšikov a záujemcovia si ju budú môcť zakúpiť cez portál www.zazivir.sk.

Táto kniha vyšla na moje náklady za pomoci darov od priateľov Slovákov a Čechov.. ďakujem za pochvalu turistickemu združeniu Vir osobe Srđan Liverić ale aj Croatia full of life pán Dubravko Miholić vid video ..ďakujem za priznanie od ministerstva kultúry Chorvátska..
Avšak, žiadosť o sponzorsky príspevok od obce Vir (predstaviteľ obce aj jeho členovia rady obce kde hlasujú a rozhodujú sú tu tiež v profile) bol zamietnutý alebo možno založený. No poznámka, ktorá sa ku mne neoficiálne dostala bola smiešna, že kniha pre nich nespĺňa účel na poskytnutie sponzorského daru (aspoň z časti na vykrytie mojich nákladov) pretože nie je napísaná po chorvátsky. Ďalšia neoficiálna poznámka bola "čo ja môžem vedieť o Chorvátsku a Vire"
nuž čo viem od vás, ktorí ste knihu prečítali.. že informácie ktoré sú tam uvedené nenájdete nikde a boli vám užitočné k vašim zážitkom trocha inak..

Viete prežijem aj bez sponzorského daru obce, ktorej by malo na tomto záležať... ja som si splnila svoj sen.. písala som o tom čo mám rada.. a postoj niektorých jednotlivcov mi nemôže zničiť lásku k moru a miestu, kde mám druhý domov.. a keď budem písať ďalšie knihy, viem že mám podporu jedine v mojej rodine a priateľoch ktorí ste aj vy.

ďakujem pani Lucia Svitková za tak krásne zhrnutie obsahu mojej knihy, Miriam Kelečić.Osobitné poďakovanie patrí ateliéru Surya, ktorý sponzoruje miesto krstu knihy.

ateliér Surya
pre Vaše zdravie a harmóniu

Miesto, kde môžete vypnúť od svojich každonenných starostí a povinností,
objaviť pokoj a spoznať samého seba.  Ponúkajú kurzy aj jednorazové hodiny.

https://www.ateliersurya.sk/
https://www.facebook.com/ateliersurya/

Takto vyzerá moja kniha


....kto z Vás, ktorí milujete Chorvátsko by nepoznal aj tunajšie piesne, však?!

aj o tomto nájdete v knihe zmienku...

ja Vám, ktorí netrpezlivo čakáte na vydanie tretieho dielu, práve tu a teraz prinášam úryvok z tejto knihy:

KLAPSKE SPIEVANIE – alebo skupinové spievanie v Dalmácii

Akonáhle budete počuť originálnu dalmatínsku klapu naživo, najmä v domorodom prostredí, či už to bola ulička alebo námestie, buďte si istí, že si tento hudobný prejav zamilujete už s prvými tónmi. Na rozdiel od niektorých iných tradičných melódií je klapská pieseň pre poslucháča čistým potešením vďaka svojmu homofónnemu / polyfónnemu a viachlasnému spôsobu, takže nie je prekvapujúce, že klapy sa často stretávali, aby spevom prilákali dievčatá do okien. Vzácne krásky odolali klapskému spevu, pretože tento a capella spôsob spevu nepriťahuje krikľavé tóny a prudké rytmy, no harmonický spev nenecháva nikoho ľahostajným.

TOMISLAV BRALIĆ A KLAPA INTRADE

Hádam najznámejšia skupina a interpret

Minulý rok oslávili 35. výročie a svoje klapské príbehy zhrnuli do monografie.

S pesničkou a krásnymi spomienkami bude všetko jednoduchšie.

Povedzme si niečo o Tomislavovi – charizmatický barytón a chlap, ja s Amazonkou sme mali tu česť ho vyspovedať a stretnúť sa sním osobne na rozhovor začiatkom sezóny 2021 v júni.

Tomislav Bralić

Zaujímavá skúsenosť

Veľmi milí človek spevák osoba s charizmatickým barytónom a 45 minút plnohodnotného rozhovoru o začiatkoch spievania a zakladaní klape Intrade, súkromnom živote, deťoch, o nesplnených prianiach, ale aj súčasnej situácii a očakávaní prvého koncertu 20.6 na Makarskej riviére.  Taktiež spomienky na koncerty a fanúšikov zo Slovenska.

Narodil sa v roku 1968 tak ako môj Belmondo a ja s mojou malou Amazonkou sme ho pred začiatkom sezóny 2021 na stretnutí v Zadare vyspovedali. Kládla som mu rôzne otázky, o jeho rodine, rodičoch, súrodencoch, manželke deťoch, ale aj o jeho láske k spevu.

Bol veľmi milí a bezprostredný a rovno sme prešli na tykanie. Tu v Chorvátsku je to môžem povedať aj pocta. Ak vám niekto neznámy začne tykať tak to znamená, že ste prelomili bariéry.

Narodili ste sa do veľkej rodiny s ďalšími piatimi bratmi a ešte máte štyri sestry. Aké bolo tvoje  detstvo?  Aké spomienky si nosíš z detstva? Bolo ťažké vyrastať v takej veľkej rodine?

Od malička spievam od kedy viem o sebe v rodine a neskôr keď som bol študent  strednej školy v roku 1986 som začal spievať v zbore  Zoranić to je tunajší zadarsky zbor. Jeden z členov bol aj člen klapa Intrade. A tak som začal. U nás v dome sa stále spievalo sme rodina čo radi spievame, doma nás je 10 deti mama otec a keď máš talent tak to ide ľahko. Tak to ide a ja v podstate môžem povedať, že som rád že som spevák, niekedy je to ľahké niekedy ani nie a to obzvlášť dnes.

Detstvo som mal pekné skromné základná škola, veľa futbalu plávania skákania bolo nám veselo nikdy sme sa nenudili. Vyrastal som v malej dedine zo Zadaru pár kilometrov a mám rád toto moje malé mestečko . Mať a byť či vyrastať v rodine, kde je 10 deti to by som odporučil každému.  Hoc sme žili skromne, ale aj tak sme spokojný skromný a ma to veľa prednosti keď máš s kým čo deliť s kým spievať. Naša veľká rodina a súrodenci sme navzájom vo veľmi dobrom vzťahu aj dnes ako dospelý. Pol rodiny spieva pol nie aj deti mojich súrodencov a pravidelne sa stretávame. Keď sa všetci stretneme naša obyčajná rodinná oslava je zbor 70 osôb. Rodičia bohužiaľ mama zomrela pred 3 mesiacmi a otec pred rokom. Otec 91 mama 86 a boli s nami do poslednej chvíľky

Nejaký recept na taký krásny barytón a vyživovanie hlasiviek, pijú aj tunajší speváci surové vajcia?? Toto leto je opäť špecifické pripravujete sa aktuálne na vaše koncerty? Nejaký zaujímavý zážitok z koncertu?

Recept na hlas u mňa platí menej sýtenej vody, skôr čistá voda a vínko. Smiech. Pred 10 rokmi som prestal fajčiť. Pred koncertom zvyknem aj popiť med a teplé mlieko, či propolis. Surové vajíčko tu sme si v tomto podobný so Slovenskom aj tu je to obyčaj iba musí byť domáce. Toto leto mám v príprave množstvo koncertov aj keď by som bol rád ak by už toto nik nespomínal a celé by to skončilo. Zážitky z koncertov sú rôzne no v základe veľmi pozitívne. No uznaj čo je viac ak ti publikum pre ktoré spievaš spieva s tebou tvoje piesne, tvoje texty a ešte keď sa tu nájdu aj pekné dievčatá.

Tomislav bol si niekedy na Slovensku? aká je tvoja obľúbená pesnička — zora bila .. što sam Hrvat ..tie poznám ja a zbožňujem.

Zážitky zo Slovenska no veru bol som v Bratislave aj v malom meste Lučenec. Bolo nám krásne. Mam rad históriu a pamiatky rôznych miest kde mávame koncerty. Bratislava je podobná našim mestám hlavne Zagrebu. Veselý ľudia a rad by som opäť išiel. Tam u vás máte krásne dievčatá. Keď začal koncert v Lučenci tak sa tam objavili dve dievčatá a spievali a tancovali s nami.

Moje obľúbene piesne sú poviazane so spomienkami. Splitsky festival alebo Zadarsky či Šibenský a potom sú to piesne ktoré sú najviac sledované počúvane. No my máme radi niečo svoje, svoje v tom štýle hoc to nie je najväčší hit piesne z hľadiska počúvanosti ale emotívne sme s tou piesňou spojený, či už ako tá pieseň vznikla alebo inak . Tieto spomienky v sebe nosíme a keď začína koncert zavrieš oči a spomenieš si .

Pamätáte si nejakú anekdotu z vašich koncertov alebo rozhovorov?  Prečo názov Klapa a prečo názov INTRADE  ? Ako vznikla klapa intrade, koho to bol nápad, čo músí spĺňať váš nový člen?

Klapa – intrade ako také to je tu u nás v Dalmácii tradičný zbor ľudí, ako dobrí priatelia vo vinohrade. Inak význam slova INTRADE to je prevzaté od básni. Zbierku básni pod týmto názvom vydal

Ljube Stipišić . Inak v Dalmácii ak poviete „idemo intrade“ to znamená, že ideme von do záhrady na ber fíg, olív alebo aj do vinohradu. Podľa tohto sme spojili dve slová KLAPA a INTRADE a našu skupinu nazvali KLAPA INTRADE.  Máme jednu zábavnú anekdotu kedy moderátorka koncertu nevedela ako sa to vyslovuje a nikdy so starobylým dalmatínskym slovom sa nestretla. Na koncerte nás ohlásila ako Klapa INTREJD bolo to zábavne, stáva sa. A nový člen stačí ak má dobrý hlas je dobrý človek a má srdce na správnom mieste a k tomu všetkému má rád aj vinohrad a dobré víno.

Moja v poradí už tretia kniha bude popisovať chorvátsky folklór a ľudové dedičstvo (baština) myslím si , že tvoja Klapa tiež  môže byť považovaná za súčasť  Chorvátskeho dedičstva a folklóru ako darček som ti doniesla moje dve knihy a osobne donesiem, keď vyjde aj táto tretia pre ktorú pripravujem tento rozhovor. Čo si ty myslíš – tvoja Klapa a baština?

Chorvátska baština folklór podľa mňa je jednoznačne typické Dalmatínske klapske spievanie. To je podľa mňa hodne spomenúť. Také to pravé spievanie je bez inštrumentu aj keď dnes my mame aj inštrumenty. 20 rokov sme toto robili, čisto bez inštrumentu dalmatínske šansóne . Keď sa ide do Dalmácie  tak sa to spája aj s našim štýlom spájania : modré more, obloha, čajky, kameň, DOM to je pravý obraz Dalmácie a toto človek musí precítiť aby to pochopil .

Vystupovali ste veľa aj za hranicami aké je to vystupovať vonku .. pre vás, kde máte v pláne prví koncert v zahraničí keď to znovu začne?

Mimo republiky ako prvé pripravujeme koncerty u susedov v Slovenii. To je už tradícia. Keby som mal dať svoje resumé. Urobili sme čo sme mali, mame dobrú kariéru a dúfam, že ani tato situácia to nesprieči. Ledva čakám znovu zaplniť tribúne a publikum, ktorá bude s nami spievať to na čo sme hrdý na naše piesne, publikum a koncerty

Na záver ešte jedna otázka skôr ako ti veľmi pekne poďakujem za váš/tvoj čas, ktorý ste venovali len mne „Som veľmi rada, že rozhovor môžeme sprostredkovať a bude súčasťou knihy ... tej mojej o tej vašej Baštine a opíše čitateľom Chorvátsko inak“. No zaujíma ma či u teba osoby tak vyrovnanej, pozitívnej, plnej optimizmu a úspešnej existuje niečo čo ti v živote chýba?

O vás teda o tebe som počul, že si zo Slovenska a nemohol som odmietnuť toto stretnutie. Aj mne bolo príjemne s vami dvoma. A čo mi v živote chýba  jedine  popri štyroch synoch ešte by som si veľmi prial aby som mal dcérku.  Je to rozdiel mať syn a mať aj dcéru. Je to krásne a vaša Amazonka Emka je veľmi zlatá a mať také dievčatko nebol by som proti. No musím sa spýtať mojej manželky čo ona na to.

Smiech bol pri závere obojstranný a úprimný. Podali sme si ruky a rozišli sa, ale ešte pred odchodom mi zaspieval pieseň o Miriam, ktorú spieval v zbore v kostole.

Svake noci za te Boga molim
Pivajuci kamenu i draci
Croatio ka mater te volim
Umorna si, samo mi ne placi

Nije meni nikad dosta
tvojih ruku, tvoga tila
opet ce nas zagrljene
naci skupa, zora bila

© Copyright (2019) (Miriam Kelečić) – Všetky práva vyhradené. Reprodukovanie, duplikovanie alebo prenášanie akejkoľvek časti knihy alebo tohto blogu - elektronickými prostriedkami alebo v tlačenom formáte, je nezákonné.

Nahrávanie tejto publikácie je prísne zakázané

Nákupný košík